Akné v dospělosti: Týká se hlavně žen
Akné bývá často spojováno s pubertálním věkem. Když už se ale přehoupne pětadvacítka a pupínky na obličeji se začínají objevovat mezi prvními vráskami, něco není úplně v pořádku. Tento jev je přitom stále častější a má svůj název – jelikož se vyskytuje mnohem více u žen, říká se mu „akné dospělých žen“, odborně acne postburertalis.
Akné patří k nejčastějším kožním onemocněním, v pubertě se s ním setkalo 90 procent lidí. Závažnější formu akné, než jsou „běžné“ pubertální pupínky, řeší 15 procent z nich. Problémy začínají ustupovat kolem 20 let věku.
V dospělosti přesto řada lidí s akné stále bojuje, například ve skupině 40letých žen trpí akné 5 procent z nich – je to jev, se kterým se dermatologové dříve tak často nesetkávali. Neexistuje přitom spojitost s tím, jestli pupínky v pubertě ženy měly, nebo ne. Může jít o přetrvávání problémů z období dospívání, v některých případech se ale akné začne objevovat kolem 20. roku i později.
Čím to je, odborníci zatím úplně neví. Někteří se domnívají, že pozdější věk výskytu akné má spojitost s posouvajícím se věkem prvního těhotenství. Organismy generací dnešních žen se zkrátka s touto změnou ještě nevyrovnaly.
Akné dospělých žen nevypadá klasicky „puberťácky“. Postižena bývá obvykle jen brada, často také oblast okolo rýh mezi nosem a ústy, vzácně i jinde. Většinou se neprojevuje obvyklými a výraznými „pubertálními uhříky“ nebo černými tečkami, ale spíše uzlíčky uloženými hluboko v kůži. Stav pokožky se výrazně horší před menstruací.
Výsledky hormonálního vyšetření dopadají u většiny žen v mezích normy, ale zhruba v polovině případů dochází k drobným odchylkám – především k převaze mužského pohlavního hormonu (testosteronu), který stimuluje činnost mazových žláz.
Léčba akné u dospělých bývá většinou během na dlouhou trať, dospělé ženy obvykle na zevní léčbu reagují velmi málo. Navíc řada přípravků je zejména v počátku léčby vůči pokožce agresivní a mohou kůži značně podráždit. Důvodem jsou nejen samotné přípravky, ale také fakt, že pokožka dospělých žen začíná být kolem jejich 30. roku věku o dost citlivější. Uškodit může navíc také používání některých kosmetických přípravků – například opalovací krémy, pleťová mléka či make-up, které nejsou určeny pro aknózní pleť a mohou celý stav ještě zhoršit, případně dokonce vyvolat tzv. kosmetické akné. V Evropě se kosmetické přípravky na tzv. komedogenitu, tedy schopnost některých jejich složek přispívat k tvorbě pupínků, většinou netestují. Ženy, které akné trápí, by proto měly používat kosmetiku určenou pro aknózní pleť.
Výrazně omezit užívání speciálních dermatologických přípravků či farmakoterapie může pomoci přístroj Face-Up!, který umí účinně bojovat i právě proti akné dospělých žen. Nikdy není pozdě.