Přírodě jsme sáhli na neokousaný zoubek, říká autor výzkumu Ivan Rampl
Přístroj, který si získává stále více fanoušků po celém světě, je výstupem více než 10letého výzkumu českých vědců a 58milionového grantu. Vznikl ale vlastně náhodou. „Při experimentování s impulzním magnetickým polem jsme náhodně nalezli zvláštní působení blízkého okolí impulzně napájených toroidních cívek na buněčný metabolizmus. Tento vliv jsme přisoudili zvláštnímu silovému poli, které jsme pracovně nazvali polem impulzního vektorového magnetického potenciálu,“ vzpomíná autor výzkumu a přístroje Face-Up! docent Ivan Rampl.
Všechno vlastně spustila otázka, zda jde vytvořit velkoplošné impulzní magnetické pole, aniž aby zasahovalo hlouběji do živé tkáně.
Ano, tak aby působilo jen do hloubky pokožky a podkoží, tedy asi do 5 milimetrů. Mohlo by se tak používat v blízkosti mozkovny a nemělo by negativní vliv na lidské zdraví. Zajímalo nás zejména, jak budou reagovat kožní buňky. Vytvořili jsme magnetické pole pomocí desítek až stovek miniaturních cívek, z nichž jsme každou doplnili hnízdem světelných diod.
Tato myšlenka zaujala i úředníky a váš tým získal od ministerstva průmyslu a obchodu a 16milionový grant na výzkum.
Ve spolupráci s Karlovou univerzitou v Plzni a s Biofyzikálním ústavem jsme začali zkoumat, jak bude působit impulzní magnetické pole spolu s různými druhy impulzního nekoherentního světelného záření. Pak jsme také začali kombinovat impulzní magnetické a impulzní světelné pole s teplem. A byli jsme překvapeni. Zjistili jsme, že zásadně urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – tlumí například výdej kožního mazu, pleť lépe hydratuje a zvyšuje se její pružnost nebo vyrovnává nerovnosti na pleti. To se stalo předpokladem pro vývoj přístroje Face-Up! a aplikovaného výzkumu a klinických studií, kterých se ujala firma mého syna Enjoy Trade.
Vy jste na další výzkum impulzního magnetického pole získali grant od ministerstva školství 42 milionů korun. Čím jste se zabývali?
Zjistili jsme pozitivní účinky nejen na kožní buňky, ale také na nádorové. Nádorové buňky se ničí, zatímco zdravé buňky jsou poškozovány méně a některým je dokonce pole prospěšné. Stále ještě neznáme podstatu tohoto jevu, ale informujeme o něm odbornou veřejnost v časopisech a na vědeckých konferencích po celém světě.
Výzkum účinků tohoto pole na nádorové buňky bohužel dál nepokračuje, vědcům totiž nebyly schváleny granty. Co nyní potřebujete, abyste výzkum dokončili?
Žádáme o další granty. Zároveň bychom potřebovali, aby kdokoliv znalý nezávisle zopakoval pokusy a ověřil naše zjištění, protože pokud jsme se nezmýlili, přírodě jsme sáhli na zatím neokousaný zoubek. Problémem je však vytvoření mezioborového týmu odborníků fyziky, elektroniky, biochemie a medicíny.
A co další aplikovaný výzkum vlivu na kožní buňky?
I v něm bychom chtěli v budoucnu pokračovat. Vidíme velký potenciál v možnostech působení na popáleniny, lupenku či podporu růstu vlasů.