Výzkum tvrdí, že každodenní sprchování kůži škodí
Sprchujete se často? Denně? V létě i vícekrát za den? To zřejmě nejste sami. Až osmdesát procent lidí v České republice si sprchu dopřává jednou denně. Expertka z Kolumbijské univerzity Elaine Larsonová ale ve svém výzkumu tvrdí: každodenní sprchování není vůbec vhodné pro naši kůži. Pokud bychom odbourali estetické hledisko, tedy fakt, že se sprchujeme, abychom se cítili čistí a voněli, stačila by podle ní sprcha jednou nebo dvakrát týdně.
Výzkum vědců dokonce ukázal, že časté umývání může zvyšovat zdravotní rizika. „Sprchování totiž kůži vysušuje, ta je pak nedostatečně hydratovaná a praská. Snáz se do ní dostává infekce a vznikají záněty a ekzémy,“ upozorňuje Larsonová. Na povrchu pokožky také žijí prospěšné bakterie, které podporují náš imunitní systém. Častým mytím je likvidujeme.
Pravidelné sprchování ale není žádný výdobytek současnosti. Už staří Římané si koupel v městských lázních dopřávali jednou denně. Po pádu Říše římské se ale všechno změnilo. Lidé se domnívali, že časté koupání může způsobit nakažení dýmějovým morem. Při použití horké vody se měly otevřít póry a mor se na člověka přenést. Nesprávné informace děsily lidi ještě dalších 500 let. Dnes si ale život bez každodenní sprchy neumí v Evropě představit skoro nikdo.
Omezte mýdlo
Přestože přehnaná hygiena není pro pokožku nejspíš úplně vhodná, lidé se přestanou sprchovat denně jen stěží. Vědci proto doporučují alespoň omezit používání mýdla a antibakteriálních prostředků. „Mýdlo stačí použít na ty partie, které se potí nejvíce. Tedy podpaždí a intimní oblast,“ doporučuje Larsonová.
S mytím vlasů to ale není tak snadné. Lidé totiž často mívají problémy s vlasovou pokožkou a umývají si vlasy často. Buď se jim kůže příliš mastí, nebo mají lupy. V takovém případě vědci doporučují použít šampon několikrát týdně. Jestliže ale máte kůži zdravou a spíše sušší, stačí si umýt vlasy jednou za pár týdnů.
Gely vyhoďte
Oblíbili jste si používání speciálních antibakteriálních gelů, které máte neustále u sebe v kabelce? Výzkum z Kolumbijské univerzity také ukázal, že tyto gely nejsou lepší než klasické mýdlo. Mohou vám spíše uškodit, protože je máte po ruce a používáte je mnohem častěji než mýdlo. Ruce pak vysušujete a opět z jejich povrchu likvidujete prospěšné bakterie.
Odborníci spíše doporučují zaměřit se na oblečení, které nosíme, a ložní prádlo, ve kterém spíme. Právě tam se totiž shromažďuje nejvíce odumřelých kožních buněk a s nimi i řada bakterií. Časté praní a časté mytí rukou je tak to nejlepší, co pro naši hygienu můžeme udělat.