Akné a jeho typy: jaké máte vy?
Asi jste si už všimli, že akné nevypadá pokaždé stejně. Co máte na obličeji vy, nemá vaše kamarádka, a zase naopak. Forem akné totiž rozlišujeme hned několik. Od malých pupínků až po rozsáhlé hnisající akné, které často pokrývá celé čelo nebo bradu. Je důležité vědět, jaký typ akné máte zrovna vy. Právě od toho se totiž odvíjí léčba i čištění pleti.
Akné komedonové
Je to klasická forma akné, kterou trpí většina dospívajících. Poznáte jej podle červených pupínků s bílými hlavičkami, případně podle černých teček. Akné se tvoří proto, že vzniká zánět v mazových žlázách. Mazová žláza se částečně ucpe, v místě se množí bakterie, které s mazem i odumřelými buňkami nemůže z kůže volně odcházet.
Černé tečky vznikají podobně. Mazová žláza se ale v tomto případě ucpe zcela. Často se lidé domnívají, že černé tečky jsou zašpiněné póry. To ale není pravda. Odumřelé buňky nemohou odcházet pryč a hromadí se v místě žlázky, které se vysušují a v kontaktu se vzduchem oxidují. Právě proto mají černou barvu.
První typ akné zvládnete zlikvidovat, nebo alespoň zmírnit, sami. Stačí zlepšit stravovací návyky, čistit si dvakrát denně pleť vhodnými přípravky a pít dostatek tekutin.
Akné papulo-pustolozní
Papuly a postuly jsou v podstatě pupínky vyššího řádu. Tedy jednoduše řečeno. Ve skutečnosti při tomto typu akné probíhají v kůži silnější záněty, kvůli kterým pak vznikají červené i bíle vřídky. Zánět vlivem bakterií začíná být silnější a kůže natéká. Napnutá kůže samozřejmě bolí a chce si vytvořit místo. Nakonec žlázka praskne a bakterie s mazem a odumřelými buňkami proniká ven. Na to ale reaguje tělo, které se tak silnému působení bakterií snaží zamezit. Vzniká tak hnis, který místo pokryje.
Druhý typ akné můžete zmírnit používáním vhodné kosmetiky. Pomoct mohou i speciální přístroje proti akné, které je možné používat i doma. Mezi ně patří například Face-Up!, který kombinací plošného impulzního světelného a magnetického pole a tepla zlepšuje kvalitu pleti.
Akné konglobovaná
Poslední typ akné je současně nejtěžší formou, při které vznikají cysty a takzvané noduly. Projevuje se těžkými abscesy s hnisem a bohužel po jeho skončení vznikají často i jizvy. Jedná se v podstatě o podobný typ akné, jako je papulo-pustolózní, ovšem s tím rozdílem, že bakterie v tomto případě pronikají do širšího okolí, tkáň zanítí tak hluboko, že ji trvale naruší.
Nejtěžší formy akné už není možné léčit pouze doma používáním vhodných kosmetických přípravků. V případě, že máte hnisavé pupínky, je lepší vyhledat dermatologa, který doporučí vhodnou léčbu.