Akné na bradě: proč se tvoří právě tam

Akné na bradě: proč se tvoří právě tam

Zkušenosti lidí hovoří za vše – nejčastějším místem, kde se tvoří akné, je takzvaná T-zóna, tedy oblast čela, nosu a brady. Bohužel je to současně místo, které vystavujeme nejvíce na odiv. Právě v T-zóně zůstává akné často i po té, co jsme jeho projevy zásadně umírnili. Pupínky se pak tvoří hlavně na bradě.

Často se právě o akné na bradě hovoří jako o nejvíce problematickém. Řada dermatologů jej totiž spojuje se správným fungováním vnitřních orgánů člověka. Pupínky v oblasti brady často upozorňují na potíže s žaludkem, špatné stravování a s ním spojené i špatné trávení a přinášení toxinů do organismu. Boláčky více po stranách čelisti pak zase lidé spojují zejména s gynekologickými a hormonálními obtížemi.

Nic však není tak jednoznačné, jak to na první pohled vypadá. Brada je totiž i místem, které při péči o pleť často zanedbáváme. Při mytí obličeje a jeho následném čištění si dáváme záležet hlavně na čele a nose. Přitom i oblast brady, která se běžně tolik nepotí jako právě čelo a nos, potřebuje stejnou péči.

Často se pupínky na bradě u žen objeví po vysazení hormonální antikoncepce. Důvod je prostý. Hormony ovlivňují tvorbu mazu v mazových váčcích. Mazu je více, kožní buňky proto rychleji odumírají a šupinky, které se odlupují, pak ucpávají póry v kůži. Tyto zátky znáte jako černé tečky. V místech, kde je pór ucpaný, se tvoří bakterie. A právě ony pak v místě ucpání způsobují zánět. Vytvoří se pupínek, který zčervená, případně se u něj objeví i bílá hlavička, což je vlastně nahromaděný hnis, tedy zánětlivá reakce.

Co s pupínky na bradě dělat

Nejprve vyzkoušejte stejné metody, které zabraly na akné i v jiných částech vašeho obličeje. Pleť si čistěte dvakrát denně speciálními přípravky na problematickou pleť. Preparátům, které obsahují mýdlo nebo alkohol, se ale raději obloukem vyhněte. Kůži byste vysušili, čímž byste nakonec tvorbu mazu ještě podpořili. A to přece nechcete.

K mytí obličeje můžete použít i nechlorovanou vodu, například kojeneckou, která není tvrdá a pleť nebude zbytečně vysušovat. Mezi ověřené babské rady patří také léčba čajem. Stačí namočit vatový tamponek do černého, zeleného čaje nebo roiboosu a jemně přikládat na boláčky.

Vliv na pupínky má ale samozřejmě i strava. Zkuste proto z jídelníčku vyřadit sladké, kofein, bílé pečivo a smažená jídla. Doplňte pitný režim a přidejte vitaminy jako je vitamin C nebo zinek.

Pokud vaše snaha stále nezabírá, bude vhodné navštívit dermatologa, který vám doporučí zásadnější léčbu. Zkusit můžete také domácí léčbu pomocí přístroje Face-Up!, který má v tlumení příznaků akné 90 procentní účinnost.