Boláčky ve vlasech: proč vznikají a co s nimi?

Boláčky ve vlasech: proč vznikají a co s nimi?

Objevili jste ve svých vlasech boláčky, které vám ztrpčují život? S největší pravděpodobností se jedná o akné, se kterým můžete zabojovat. A věřte, že nejste sami, kdo podobné problémy řeší. Drobné ranky či vyrážky totiž patří mezi nejčastější neduhy vlasové pokožky. Víme, jaké mohou být jejich příčiny.

1. lupy ve vlasech

Jestliže se vám tvoří lupy, hrozí zde riziko, že se čas od času objeví i nějaký ten boláček. Lupy totiž „lákají“ k jejich olupování, čímž si velice snadno můžete do ranky zavést infekci a bolestivý pupínek je na světě. Nenechávejte proto pokožku s lupy bez povšimnutí. Dnes na trhu existuje řada specializovaných šamponů proti lupům, které si s nimi dokážou efektivně poradit. A nestyďte se ani za lupy. Nejsou ukazatelem špatné hygieny. Jsou podstatě totéž, suchá kůže na nohou.

2. akné, které proniklo do vlasů

Pokud trpíte na akné a objevuje se vám pravidelně v obličeji, existuje velká pravděpodobnost, že se rozšíří i na vlasovou pokožku. Zkuste si od svého dermatologa nechat předepsat speciální mastičky lokálního charakteru, které se hodí na vlasovou pokožku. Mast pak aplikujte na konkrétní boláčky. Pokud nechcete používat masti z lékárny, zkusit můžete také vynikající tea tree oil, který je běžně k sehnání. Místo vydesinfikuje a příjemně uklidní podrážděnou kůži. Jestliže vás hlava svědí nebo pálí, zklidněte ji po umytí vlasů výluhem z bylinek. Skvěle funguje například heřmánek, kopřiva nebo řepík.

3. alergická vyrážka

Levné barvy z drogerie nebo i kosmetické přípravky na vlasy mohou vaši pokožku hlavy silně podráždit. Ta pak obvykle zareaguje tím, že se objeví vyrážka. Jedná se většinou o drobné pupínky, které mohou místy i hnisat. V žádném případě si je neškrábejte, abyste do ranek nezanesli infekci. A pátrejte po příčině. Vyvarujte se levné kosmetice a kůži zkuste zklidnit pomocí rostlinných olejíčků. Opět můžete vyzkoušet tea tree oil.

Jestliže se vyrážka ve vlasech objeví, vždy nejprve přemýšlejte nad důvodem. Může jít o netypickou potravinu, kterou jste snědli, o novou kosmetiku nebo o stres. Jako první pomoc pro domácí použití fungují skvěle tinktury. Vyrobíte je například z kopřiv. Výborně působí i rostlinné oleje, zejména mandlový. Pozor ale na časté užívání, aby se vám vlasy příliš nemastily.

Pokud problémy s pupínky ve vlasové pokožce přetrvávají, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Jejich původ totiž nemusí souviset jen s kosmetikou nebo špatnou životosprávou. Často za boláčky mohou i nejrůznější kvasinkové infekce a další onemocnění, na které už olejíčky ani rostlinná léčba nezabírá.