Jak se vyhnout akné při nošení respirátorů
Miliony lidí po celém světě v současné době nosí denně respirátor nebo roušku. To je sice bezesporu účinná ochrana proti šíření koronaviru, ale naše pleť dostává pořádně zabrat. Teplo, vlhkost a mechanické podráždění totiž představují ideální podmínky pro tvorbu akné. Věnujme proto naší pokožce zvýšenou péči, pomoci nám může i kosmetický přístroj Face-Up!
Fenomén jménem maskné
Akné vznikající pod rouškou dokonce získalo odborný termín. Maskné vzniklo spojením dvou anglických výrazů „mask” (tj. rouška) a „acne“ (tj. akné). Tato složenina trefně vystihuje podstatu problému. Jde o mechanické akné způsobené dlouhodobým nošením roušek.
Maskné se objevuje nejčastěji kolem lícních kostí, na bradě, v okolí úst a za ušima – všude tam, kde pleť skrýváme pod rouškou či respirátorem. S akné se mohou potýkat i lidé, kteří se doteď pyšnili bezchybnou pletí. Nejvíc nyní samozřejmě trpí jedinci s pletí mastnou a problematickou. Doba roušková zhoršuje všechny dermatologické potíže – nejen tvorbu akné, ale i onemocnění jako je růžovka, ekzém nebo seborea. Dochází k zanášení pleti, svědění, pálení a začervenání.
5 efektů, které má rouška na pokožku
Odborníci po celém světě analyzovali, co se s pokožkou pod rouškou děje.
- Zvýšení vlhkosti svrchní vrstvy pokožky
- Zvýšení teploty pod rouškou
- Zvýšení produkce kožního mazu
- Zvýšení pH pokožky
- Podráždění způsobené třením
Kombinace všech těchto faktorů vytváří ideální podmínky pro vznik akné. V dlouhodobě uzavřeném a vlhkém prostředí se pokožka více mastí a vytváří se živná půda pro bakterie. Ty díky mechanickému tření roušky pronikají do pokožky, zanášejí se nám póry a tvoří se černé tečky a pupínky.
5 tipů, jak výskyt akné pod rouškou snížit
Vyzrát nad maskné je v této době těžké, nikoliv však nemožné. Přinášíme vám rady, jak jeho vzniku předcházet a jeho existenci účinně léčit.
1. Respirátory vyměňujte a dělejte si přestávky
Při procházce nebo běhu ve volné přírodě mimo městskou zástavbu nechte pleť dýchat, bude vám za to vděčná. Dopřejte jí pořádnou porci kyslíku i vitamínu D, který si naše tělo tvoří právě při pobytu na slunci. Kyslík pleť omlazuje, regeneruje a chrání před předčasným stárnutím. Respirátor můžeme po použití vydezinfikovat a používat jej opakovaně, pokud však máte s akné výraznější problém, raději ho vyměňujte častěji za nový. Mohou na něm totiž ulpívat zbytky make-upu a dalších nečistot. Před nasazením nové roušky nechte pleť chvíli odpočinout a „vyvětrat“.
2. Pleť důkladně čistěte
Čistit, čistit a zase čistit. Tak zní základní heslo v boji proti maskné. Pleť důkladně čistěte alespoň dvakrát denně – ráno, večer a ideálně ihned po příchodu domů. Pokud používáte make-up, vždy se důkladně odličte. Následně pleť omyjte kvalitním mycím gelem nebo pěnou s pH podobným vašemu přirozenému pH pokožky. A jako další krok použijte micelární vodu nebo šetrné čisticí tonikum. Jednou za týden také sáhněte po peelingu a pleťové masce. Účinnost masky zvýšíte napařením vyčištěné pleti nad odvarem z heřmánku. Póry se otevřou a maska se tak dostane do větší hloubky.
3. Pokožku pravidelně hydratujte
Hutné krémy, které mohou póry zbytečně ucpávat, vyměňte za nekomedogenní hydratační krémy a gely. Denní pleťový krém musí být ideálně uklidňující i zvlhčující zároveň, noční krém může být výživnější. Dostatečná hydratace pleti podporuje ochrannou kožní bariéru, která funguje jako účinný štít proti bakteriím a nečistotám. Nezapomínejte hydratovat i zevnitř a pijte větší množství nealkoholických tekutin. U dospívajících a dospělých se doporučuje vypít minimálně 2-3 litry denně.
4. Navštivte dermatologa
Ne všechny druhy akné vyžadují zásah odborníka. V případě, že jste se s akné dosud nikdy nepotýkali nebo jsou pupínky plné hnisu, obraťte se na kožního lékaře. Ten vám poradí, jak postupovat. Když je tkáň zasažena výrazněji, bez zásahu lékaře vám na tváři mohou zůstat nehezké rány a jizvy. Stále nevíte, jestli na to stačíte sami? Přečtěte si článek Akné: 5 důvodů, proč vyhledat odborníka, který vám v rozhodování pomůže.
5. Vyzkoušejte Face-Up!
Využijte certifikovaný český přístroj Face-Up! určený k léčbě akné pro domácí použití. Použitím stovek miniaturních cívek čeští vědci objevili způsob, jak lze využít impulzní magnetické pole v oblasti hlavy, aniž by mělo vliv na lidské zdraví. Zjistili, že kombinace tří silových polí výrazně urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže. Stačí 10 minut denně a během 3 týdnů dosáhnete výrazného zlepšení. Zde se dozvíte více o tom, jak přístroj Face-Up! funguje.