Do solárka v zimě? Víme, na co dát pozor
Zima dokáže být neúprosně dlouhá a studená. I proto se nemůžeme obvykle dočkat prvních teplých slunečních paprsků. Naše kůže trpí a organismus má obvykle velký nedostatek vitaminu D, který se v těle tvoří právě díky slunečnímu záření. Řešení se zdá být jednoduché: vystavit kůži alespoň umělému slunci, když už si nemůžeme dopřát hřejivé paprsky toho skutečného. Není proto divu, že jsou solária právě během zimních měsíců přeplněná. Nemůže nám ale solárium v zimě škodit? A na co se připravit?
Nejprve je zapotřebí upozornit, že lékaři před návštěvami v soláriích varují. Z kosmetického hlediska totiž kůže předčasně stárne, ale za nejhorší důsledek se považuje vznik rakoviny. Rozumné opalování v soláriích vám na druhou stranu může udržet v rovnováze hladinu vitaminu D v těle. Je to proto, že během zimy sluneční paprsky obsahují jen málo ultrafialového záření. Právě to v organismu stimuluje produkci vitaminu D. Vědci z curyšské univerzity potvrdili, že vitamin D zásadně podporuje zdraví kostí, zubů a také naši imunitu. Pokud dostatek tohoto vitaminu nemáme, můžeme být často unavení, můžeme dostat chřipku nebo se nám na kůži objeví ekzém.
Přehřátý organismus
V soláriu se samozřejmě pouze neopalujete, ale také zahříváte svůj organismus. A na to byste během zimy měli myslet. Pokud přijdete do solária pořádně vymrzlí, dáte si deset minut horkého opalování a opět se vrhnete ven, můžete si spíše uškodit. Je proto dobré dát si na čas. Po opalování ještě deset minut zůstaňte v běžně vyhřáté místnosti, aby si vaše tělo zvyklo. Pokud byste hned vyrazili na mráz, mohli byste si spíše než opálení uhnat chřipku. Navíc prudkými změnami teplot trpí i pokožka, na které by se mohly vytvořit červené fleky.
Jak nahradit solárko
Poklud cítíte, že vám vitamin D chybí, máte často špatnou náladu nebo jste unavení, můžete vyzkoušet vitamin D v tabletách. Jen dejte pozor na doporučené dávkování. Uměle vyrobený vitamin D je totiž trochu jiný než ten přijatý díky slunečnímu záření. Vstřebává se přímo do jater, takže hrozí předávkování. To se projevuje zvracením nebo nechutenstvím.
Na závěr pro vás máme ale dobrou zprávu. Jestliže si v létě slunce užíváte plnými doušky, mohou vám zásoby vitaminu D vydržet i po celou zimu. Zásadní je, abyste přijali dostatek ultrafialového záření. To je samozřejmě na jednu stranu škodlivé, na stranu druhou je to ale jediná možnost, jak vitamin D ve velkém množství získat. Lékaři doporučují zůstat na slunci bez ochranných přípravků vždy v době mezi desátou dopoledne a třetí odpoledne dvakrát až třikrát týdně po dobu deseti až patnácti minut. Vždy bychom měli chránit přípravky s UV faktorem obličej. Zbytek kůže ale může paprsky alespoň na pár minut vstřebávat. Bez ochranných přípravků proto, že většina z nich dokáže působení ultrafialového záření odbourat až 95 %. Ke stimulaci tvorby vitaminu D by tak vůbec nedošlo.
Pokud jste fanoušky solárií a zároveň využíváte přístroj Face-Up!, nemusíte se obávat. Face-Up! ani solárium si navzájem neškodí.