Spálená kůže od sluníčka? Víme, co na ni platí
Snažíte se po zimě nachytat první paprsky slunce? Je poměrně běžné, že během prvních letních dní, kdy teploty překročí dvacet stupňů Celsia, lidé často musí ošetřovat svou pleť kvůli spáleninám od sluníčka. Naše touha prohřát po zimě kosti je totiž mnohem větší než uvědomění si, že je potřeba kůži chránit. Ale co dělat, pokud už kůže spálená je?
Spálenou kůži poznáte jednoduše. Je rudá na pohled a při dotyku se na ní tvoří bílé flíčky. Obvykle z ní sálá teplo a pálí. Možná tyto projevy nepocítíte hned, může se ale stát, že po pár hodinách budete cítit nesnesitelnou bolest.
Proč se kůže pálí
Ptáte se, jak je možné, že se kůže začne pálit? Za vším je nebezpečné ultrafialové záření, na které kůže reaguje tvorbou melaninu. Právě díky němu se můžeme během léta chlubit bronzově opálenou pokožkou. Ale i kůže dokáže melanin tvořit jen v určité míře. Jakmile překročí hranici, začne se kůže spalovat.
První pomoc
Až půjdete do sprchy, zchlaďte tělo pod studenou vodou. Teplá by kůži ještě více podráždila a vás by taková sprcha neosvěžila, ale spíše pořádně potrápila. Vynechejte tentokrát při sprchování oblíbené sprchové gely, které bývají parfemované a zbytečně by spálenou kůži ještě více podráždily.
Po sprše natřete postižená místa panthenolem, který efektivně popálenou kůži zchladí a uklidní. A pak se pusťte do pitného režimu. Popíjení nejlépe mineralizované vody pomůže vašemu tělu znovu nabrat sílu a ztracenou vláhu. Zvyšte příjem tekutin na tři litry denně aspoň na pět dní, aby organismus změnu pocítil.
Pomoc z přírody
Může se stát, že doma nebudete mít přípravky, které jsou přímo určené na spálenou pleť. Skvěle je ale dokážou nahradit přírodní produkty nebo zelenina. Vyzkoušejte chladivé účinky bílého jogurtu nebo zákysu. Pokožku zchladí a zklidní. Pokud jej budete aplikovat dvakrát denně, po dvou dnech uvidíte zlepšení.
Jestliže máte doma rostlinu aloe vera, rozhodně ji použijte. List rozkrojte podélně a chladivou dužinu přiložte na postižená místa. Aloe nejen podráždění zmírní, ale také působí svými antioxidačními účinky, takže pomůže kůži rychleji zregenerovat.
Pomoct ale umí i zcela obyčejná salátová okurka, která uleví od sálajícího horka. Hodí se skvěle na zarudlý obličej. Rajčata pokrájená na plátky vám zase pomohou na spálená záda.
Staré babské rady označují za velmi účinnou i koupel v ovesných vločkách. Připraví se tak, že do napuštěné vany nasypete ovesné vločky a necháte je bobtnat. Jakmile voda trochu vychladne a vločky ji mléčně obarví, nastává ta správná chvíle na to se do lázně ponořit. Ovesné vločky by měly kůži zklidnit.
Slunce akné neléčí, jen schovává
Nezapomeňte, že opalováním pomůžete akné skrýt, nikoliv vyléčit. Pupínky sice budou méně viditelné, ale vaší pokožce tím příliš neprospějete. Může být ještě sušší, citlivější a podrážděnější, nemluvě o urychlování stárnutí pokožky a vyšším riziku rakoviny kůže, což platí pro všechny typy pleti. Pokud se chcete účinně zbavit akné, zvolte raději osvědčenou metodu – vědu. Například přístroj Face-Up!, který vyvinuli čeští vědci po více než 10 letech výzkumu. Kombinací tří silových polí výrazně urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – nejen že tlumí výdej kožního mazu, ale také zrychluje hydrataci pokožky, zvyšuje pružnost a vyrovnává nerovnosti pleti. A to bezbolestně a bez vedlejších účinků.