Tvrdá voda: nepřítel vaší pleti
Jen málokterá domácnost v České republice nemá tvrdou vodu. Bohužel většina z nás se potýká se čmouhami na koupelnových bateriích nebo vrstvách vodního kamene na domácích spotřebičích. Stejně jako se vodní kámen usazuje na věcech, které v domácnosti přijdou s vodou do styku, se podepisuje vliv tvrdé vody i na vaší pleti.
Tvrdá voda obsahuje celou řadu minerálů v mnohem vyšší koncentraci, než je obvyklé. Pokud se tvrdou vodou sprchujete, umýváte si s ní obličej, dostávají se tyto minerální látky přímo na kůži a vnikají do pórů. Právě tam pak mohou způsobit mnoho problémů. Od svědění nebo pálení až po projevy akné.
Kvalita vodu vždycky více působí na ty, kteří mají citlivou pleť. Pokud mezi ně patříte, může tvrdá voda vaši kůži nepřiměřeně vysušovat a je pak podrážděná. Problém může vznikat ale i sekundárně. A to ve chvíli, kdy používáte mycí prostředky, ať už sprchové gely nebo gely na mytí obličeje, které tvrdá voda nedokáže z kůže pořádně smýt. Zbytky mycích látek se pak také dostávají skrz póry hluboko do kůže a ucpávají je. A pupínky a akné jsou na světě.
Co s tvrdou vodou?
Samozřejmě, asi jen těžko změníte vodu, která vám domů přitéká potrubím. Jestliže ale vaše kůže trpí, můžete zkusit několik opatření, díky kterým jí ulevíte. Pro začátek se zkuste vyhnout dlouhému relaxování ve vaně plné vody. Raději použijte sprchu a sprchujte se jen krátce. Během sprchování vždycky používejte sprchové přípravky s hydratačním účinkem a nenanášejte jich zbytečně moc.
Kvůli tvrdé vodě totiž občas používáme gelu více, než je ve skutečnosti třeba. Je to proto, že gely málo pění. Sprchový gel smyjte pořádně a po sprše se vždy nakrémujte hydratačním krémem. Při sprchování vynechávejte obličej. Zejména pokud máte špatnou pleť s boláčky. Pro mytí obličeje používejte vodu balenou, případně filtrovanou. Po měsíci uvidíte rozdíl. Vyzkoušet můžete i speciální kosmetiku, která je dělaná právě pro ženy žijící ve velkoměstech, kde je voda tvrdší.
Starost navíc
S tvrdou vodou je potřeba se o pleť starat dvakrát tak intenzivně. Vašim úkolem je naučit se ji pořádně čistit, odličovat i vyživovat. Jestliže je vaše kůže citlivá nebo problematická, budete jí muset věnovat i zvláštní péči. Pomoct vám může například přístroj Face-Up!, který dokáže proniknout hluboko do kůže a příznivě na ni působit. Urychluje totiž metabolismus kožních buněk, díky čemuž je pleť lépe hydratovaná a zdravější. A to se v boji s tvrdou vodou přece hodí.